Hello @frugal family and @tergan, here is my report on the mission given to me by @tergan fro this week.
After going through the internet, I saw the realistic price for the cost of a whole wheat flour and here is the link to where I found it link
I went out today to compare the online price with the price in a local store and there is a slight difference in it. The price of the flour varies base on the brand of the product.
Some are with high price base on the popularity while some are base on their quality, but you know at times we go for the name instead of the quality.
When I got the store where they are selling in bulk, I asked for the price of 50kg of a whole wheat flour and they told me that they have two products, one is $42.01 while the other one is $47.96.
You know I'm not familiar with the price of the flour so I asked them why the price is different and the lady I met their said they are from different company, that is the answer she gave me.
After leaving the place, I went to where they are selling in small quantity and their price is different from where I was coming from, their own is high with $0.72 and it is the same product as the one I saw there.
Where they are selling in bulk
Diamond product: $42.01 per 50kg
Mamagold product: $47.97 per 50kg
Where they are selling in small quantity
Diamond product: $42.73 per 50kg
Mamagold product: $49.20 per 50kg
when I asked for the small quantity the paint bucket is $2.90
per module is $1.26
After asking for the price, I was force to buy I module at #800 even though I don't know how to make bread, I just bought it in order not to just leave the place like that but I know I will use it for something maybe some snacks. I also bought the ingredients for chinchin because I think that is what I will go for.
After leaving the place I branch where they are selling bread and bought a family loaf with some drinks which we enjoy after.
Bread $1.16
Coke $0.58
Freshyo $1.01
The ingredients for the chin chin that I bought
flour $1.16
butter $0.58
baking powder $0.072
eggs $0.14
nutmeg $0.072
sugar 1cup $0.22
vegetable oil $1.45
Watch out for my chin chin.
Thanks for checking on my blog and have a wonderful day