It's been a busy week for me and I am happy to be taking part in #marketfriday initiated by @dswigle. It happens that I went to buy some soft drinks that I am selling at a nearby store not too far from my place. Though it is not where I used to buy my goods before but I have to go there because I'm not that strong and my customery are really demanding for the drinks.
The price I used to buy it at my usual store is different from what I bought today. The price is higher than where I used to buy it for wholesale.
For the plastic drink that I used to buy for #1400 per pack, she sold it for me for #1500 per pack, the malt drink was sold for me at #2000 per pack instead of #1800 per pack. The sachet water was sold at #200 per bag instead of#150 per bag.
So for that reason I can't buy the quantity I used to buy because it is more than my budget.
At my usual store, I used to buy plastic soft drinks like ten packs, bottle drink five crates , but today all I can afford is two crates of bottle drink and three pack of plastic drink.
The sachet water vendor did not come so I bought five bags of sachet water from the store.
The most stressful of it all is not what I bought but how I carried it back. Even though it's not far the fact that I am not strong make it stressful for me.
Thanks for checking on my blog and have a wonderful day